Skip to main content
Artiklid

Esitasin eelnõu e-valimiste lõpetamiseks

By 27. aprill 2023aprill 30th, 2023Kommentaare pole

Neljapäevasel täiskogu istungil andsin EKRE fraktsiooni nimel riigikogu menetlusse seaduseelnõu elektroonilise hääletamise lõpetamiseks nii riigikogu, kohalike omavalitsuste volikogude kui ka Euroopa Parlamendi valimistel.

Eelnõu esitamisel pidasin järgmise lühikese sõnavõtu:

Lugupeetud istungi juhataja, head kolleegid!

Esitan Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni nimel Riigikogu menetlusse riigikogu valimise seaduse, kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse ja Euroopa Parlamendi valimise seaduse muutmise seaduse eelnõu, mis lähtub eesmärgist lõpetada nimetatud institutsioonide valimistel elektroonilise hääletamise kasutamine, et tagada valimiste usaldusväärsus ja vastavus põhiseadusele.

Põhiseaduse kohaselt peaks Eesti olema demokraatlik vabariik, kus kõrgeima riigivõimu kandja on rahvas. Reaalselt on aga Eestis demokraatia ideaali teostamisega lood räbalad, sest rahvale ei ole tegelikult tagatud õigusi, mis võimaldaks teostada oma staatust kõrgeima riigivõimu kandjana.

Osaks sellest probleemist on puudulik valimiste korraldus – muu hulgas seetõttu, et elektroonilise hääletamise läbiviimine reaalselt ei vasta põhiseaduses sätestatud valimiste ühetaolisuse ja salajasuse põhimõtetele ega ka valimiste jälgitavuse ja kontrollitavuse põhimõtetele. Just seetõttu pole sarnast elektroonilise hääletuse süsteemi võetud kasutusele mitte üheski teises Euroopa riigis.

Palun teil osutada kõnealusele probleemile sisulist tähelepanu. Püüdlus tagada, et valimised viidaks läbi usaldusväärselt, peaks muudest erimeelsustest hoolimata olema meie ühine huvi. Tõtt-öelda on see meie kõigi kohustus.

Tänan tähelepanu eest!

Eelnõu ja selle seletuskirjaga saab tutvuda siin.

Varro Vooglaid

Kõik minu artiklid ja saated on vabalt, ilma tasuta kättesaadavad, et nende keskmes olev sõnum leviks võimalikult laialt. Olen tänulik, kui peate vajalikuks minu ühiskondlikku tööd toetada. Info toetamise võimaluste kohta leiate SIIT.