Skip to main content
Artiklid

Kaja Kallas ei kinnitanud, et jääb sõja korral Eestisse

By 26. aprill 2023aprill 30th, 2023Kommentaare pole

Kolmapäeval, 26. aprillil 2023 esitasin riigikogu infotunnis peaminister Kaja Kallasele küsimuse, kas ta kinnitab, et jääb sõja Eestisse jõudmise korral meie kodumaa territooriumile ega lahku siit solidaarsusest oma rahvaga. Paraku ei andnud Kallas sellele küsimusele selget vastust – ta kinnitas, et jääb oma rahvaga solidaarseks, aga ei kinnitanud jäämist Eesti territooriumile. Kopeerin allapoole oma kaks küsimust. Mida täpsemalt Kallas vastas, seda vaadake infotunnis salvestusest või lugege stenogrammist.

ESIMENE KÜSIMUS

Te käisite just Ukrainas, kus kohtusite president Volodõmõr Zelenskõiga. Teatavasti on teda palju kiidetud selle eest, et ta on jäänud sõja ajal oma rahvaga solidaarseks ega ole kusagil turvalisema koha leidmiseks riigist lahkunud. Kindlasti on paljudel Eesti inimestel õigustatud ootus teada, kuidas Teie Eesti Vabariigi valitsusjuhina kavatsete niisuguses olukorras käituda. Sellega seonduvalt on mul Teile (täiesti siiralt) väga põhimõtteline küsimus, millele palun selget, ühemõttelist vastust. Nimelt, kas Te kinnitate oma inimlikku väärikust pandiks tuues, pannes sellest lubadusest sõltuma kogu oma moraalse väärtuse inimesena, et ajal, mil sõda on jõudnud või on jõudmas Eestisse, ei evakueeru Te Eesti Vabariigi territooriumilt, vaid jääte solidaarseks eesti rahva saatusega, mille määramisel Te oma ametile vastavat vastutust kannate? Veel kord: palun Teilt selget, ühemõttelist vastust.

TEINE KÜSIMUS

Me kõik loodame, et sõda Eestisse ei jõua, aga on kahetsusväärne, et Te ei anna meile ja rahvale selget avalikku kinnitust. Eelnevaga seonduvalt on mul Teile veel üks sisuliselt samasse valdkonda langev küsimus. Nimelt, kas Teile teadaolevalt peab valitsus või peavad selle asutused mingisuguseski vormis läbirääkimisi selleks, et rajada Eesti Vabariigi territooriumile – kas Nursipalusse, Soodlasse või kusagile mujale – mõne välisriigi alalist, see tähendab püsivatel alustel siin paiknevat ja senisest tunduvalt suurema ulatusega militaarset kohalolekut võimaldavat sõjaväebaasi või muud sellist militaarse otstarbega struktuuri? Ühtlasi palun, et Te ei hakkaks mulle rääkima midagi Venemaa jutupunktidest, sest nagu Te kindlasti mõistate ja loodetavasti ka nõustute, on nii parlamendil kui ka laiemal avalikkusel täiesti õigustatud ootus teada, mida nende väga põhimõttelise tähtsusega küsimustega seonduvalt riigivõimu teostamisel reaalselt tehakse.

Varro Vooglaid

Kõik minu artiklid ja saated on vabalt, ilma tasuta kättesaadavad, et nende keskmes olev sõnum leviks võimalikult laialt. Olen tänulik, kui peate vajalikuks minu ühiskondlikku tööd toetada. Info toetamise võimaluste kohta leiate SIIT.