Skip to main content
Artiklid

Mida järeldada asjaolust, et haiglad ei tunnista vaktsiinipassi nakkusohutuse tõendina?

By 20. aprill 2022aprill 22nd, 2022Kommentaare pole

Kui eksitavalt nakkusohutustõendiks nimetatud vaktsiinipassid ei kvalifitseeru reaalse nakkusohutuse tõendina haiglates, siis ei peaks need sellena kvalifitseeruma ka kohvikutes, restoranides, spordiklubides, kontsertidel ega kusagil mujal, toonitab oma repliigis Varro Vooglaid.

Mitmed haiglad on andnud teada, et haiglaravile tulevatel patsientidel on vaja teha koroonaproov sõltumata sellest, kas nad on vaktsineeritud või mitte.

Näiteks Tartu Ülikooli kliinikumis kehtib testimiskohustus nii päevakirurgiasse lõikusele minevatele patsientidele kui ka patsientidega haiglasse jäävatele saatjatele, sõltumata nn vaktsiinipassi olemasolust.

Sarnane on olukord Saaremaa haiglas, mille ravijuht, doktor Edward Laane ütles ka haiglasse pöörduvate vaktsineeritud inimeste testimise vajadust selgitades, et paraku haigestuvad praegu ka kevadel vaktsineeritud inimesed, samas kui inimesed, kes on haiguse läbi põdenud, on immuunsed.

Nagu näha, ei tunnista haiglad nii poliitikute kui ka ametnike poolt avalikkust eksitavalt nakkusohutustõendiks nimetatud vaktsiinipassi reaalse nakkusohutuse tõendina. Sel lihtsal põhjusel, et ka paljud lõpetatud vaktsineerimiskuuriga inimesed on tegelikult viirusekandjad ja seega vaktsineeritud olek ei tõenda mittenakatunud olemist.

Aga kui vaktsiinipassi ei aktsepteerita nakkusohutuse tõendina haiglates, siis on selge, et nakkusohutuse tõendina ei peaks vaktsiinipass kvalifitseeruma ka kusagil mujal – ei kohvikutes, restoranides, spordiklubides, kontsertidel, muuseumides ega üheski muus kontekstis.

Aina kuhjuvate tõendite tingimustes on juba ammu selge, et koroonaviiruse leviku takistamise instrumendina on vaktsiinipass läbikukkunud. Ent vaktsiinipassi alusel inimeste põhiseaduslike õiguste piiramine selleks, et survestada inimesi vaktsineerima, ei ole põhiseaduspärane.

Seda on kinnitanud ka õiguskantsler Ülle Madise, kes ütles nt ERRile antud intervjuus, et “olukorrad, kus Covid-tõendit või ka testimist nõutakse lihtsalt inimeste kiusamiseks või vaktsineerima sundimiseks, on vastuolus vaktsineerimisvabaduse põhimõttega ja ka põhiseadusega.”

Kokkuvõttes oleks valitsusel tagumine aeg lõpetada halva mängu juures hea näo tegemine ning saata koroonapasside alusel inimeste põhiseaduslike õiguste piiramise süsteem sinna, kuhu see algusest peale kuulub – ajaloo prügikasti. Alternatiiviks on mängida jätkuvalt tola ja teha end avalikuks naerualuseks muutes nägu, et kuigi haiglates ei tõenda vaktsineeritus nakkusohutust, siis kohvikutes ja mujal tõendab.

Laiemas plaanis on aga vaja põhimõttelist muutust selles, millena vaktsineerimist käsitletakse. Loobuda tuleb selle irratsionaalsest käsitlemisest moraalse kohustusena ühiskonna ja riigi ees. Selle asemel peab saama riikliku poliitika aluseks vaba ühiskonna aluspõhimõtetele ja teaduslikele faktidele toetuv ratsionaalne arusaam, et tegu on ei millegi enama kui isikliku valikuga kaitse saamiseks neile, kes peavad seda oma tervislikust seisundist lähtuvalt vajalikuks.

Varro Vooglaid

Kõik minu artiklid ja saated on vabalt, ilma tasuta kättesaadavad, et nende keskmes olev sõnum leviks võimalikult laialt. Olen tänulik, kui peate vajalikuks minu ühiskondlikku tööd toetada. Info toetamise võimaluste kohta leiate SIIT.