Skip to main content
Artiklid

Järjekordne näide, et piirid stratkomi ja ajakirjanduse vahel põhimõtteliselt puuduvad

By 7. veebruar 2024Kommentaare pole

Postimees andis eile teada, et aasta arvamusliidriks tituleeriti Rainer Saks. Sellist asja oleks raske välja mõelda: väidetav Eesti vaba ja sõltumatu ajakirjanduse lipulaev tituleerib aasta arvamusliidriks T. H. Ilvese aegse vabariigi presidendi kantsleijuhi, välisministeeriumi endise kantsleri ja välisluureameti (st EV peamise luurestruktuuri) endise juhi (vt siit), kelle puhul osutavad kõik märgid selle kahtluse paikapidavusele, et ta tegutseb (nii Postimehe, ERR-i kui ka Delfi veergudel ja saadetes) süstemaatiliselt riikliku stratkomi ehk propagandamasina ehk populatsiooni riikliku meelsuskujundusprogrammi ühe peategelasena.

Saksa käekirjast ja rollist Eesti avaliku arvamuse kujundamisel on heaks näiteks see, kuidas vahetult pärast Nord Stream gaasitorude õhkulaskmist 2022. aasta 26. septembril, täpsemalt 2. oktoobril 2022, tuli ta “Aktuaalse kaamera” juhtumit “analüüsivas” ja avalikkuse jaoks “lahtimõtestavas” loos “eksperdina” selgitama, et suurima tõenäosusega lasi Venemaa ise oma vastvalminud torujuhtmed õhku.

“Kellelgi teisel nagu peale Venemaa ei ole nagu motivatsiooni sellist asja korraldada,” esitas mees sirge näoga läbi kogu Lääne meedia käiku lastud naeruväärselt absurdset ja läbinähtavalt valelikku propagandanarratiivi, summutades seeläbi sadade tuhandete vaatajate silmis igati põhjendatud küsimusi seonduvalt juhtumi tegelike tagamaadega. (Rääkisin sellest lähemalt oma 25. otsesaates.)

Sarnaselt sellele, kuidas Postimees kuulutab aasta arvamusliidriks Saksa, võiks nt Pravda kuulutada aasta arvamusliidriks (varem ka president Putini kantsleiülema ülesandeid täitnud) FSB või GRU endise juhi, kes Pravda enda veergudel sageli “julgeoleku- ja poliitikaeksperdina” sõna võtab ja selgitab, kuidas õigesti meelestatud kodanikud peaksid olulistest poliitilistest küsimustest mõtlema. Ehk taas kord nähtub, et Eestis piirjooned ajakirjanduse ja riikliku propagandamasina vahel sisuliselt puuduvad.

Muuseas, samale järeldusele osutab palju muu hulgas asjaolu, et Postimehes on oma julgeolekuteemaline saade “Julgeolek täna” Meelis Oidsalul ja Erkki Koortil, kes on vastavalt kaitseministeeriumi endine asekantsler kaitsevalmiduse ja kaitseplaneerimise vallas ning siseministeeriumi endine asekantsler sisejulgeoleku vallas. Aga meile öeldakse kindlasti, et siin ei ole mingit süvariiki ega stratkomi – on lihtsalt kaks vaba ja sõltumatut julgeolekueksperti, kes teevad vabas ja sõltumatus ajakirjandusväljaandes vaba ja sõltumatut ajakirjandust…

Tubli, Postimees!

Varro Vooglaid

Kõik minu artiklid ja saated on vabalt, ilma tasuta kättesaadavad, et nende keskmes olev sõnum leviks võimalikult laialt. Olen tänulik, kui peate vajalikuks minu ühiskondlikku tööd toetada. Info toetamise võimaluste kohta leiate SIIT.