Skip to main content
Artiklid

Kuidas mina näen Eesti poliitilise juhtkonna Venemaa suunalist tegevust

By 5. september 2022Kommentaare pole

Minult küsiti, kuidas ma hindan Eesti poliitilise juhtkonna tegevust seonduvalt Ukraina sündmustega ja Venemaaga laiemalt. Minu lühike vastus oli järgmine:

“See, mida meie võimuladvik on otsustanud Venemaa suunal Eesti julgeoleku tagamiseks teha (kindlasti väljastpoolt suunatuna-tellituna), paistab püüdlusena panna kõik kaardid pingete maksimaalsele üleskruttimisele ning lääneriikide ja Venemaa vahelise vastanduse eskaleerimisele – ultimatiivselt sellele, et lääneriigid õnnestub viia suurde sõjalisse konflikti Venemaaga, mille tulemusel Venemaa hävitatakse või vähemalt surutakse põlvili ja tehakse kahjutuks. Seejuures ei peeta plaani väljamängimisel paljuks panna oma enda rahvas majanduslikult väga keerulisse olukorda.

Kui see plaan aga läbi kukub ja Venemaad mitte ainult ei hävitata, vaid Moskva väljub Ukrainast võitjana, ühes kinnitust leidnud arusaamisega, et oma huvide elluviimiseks saab põhimõtteliselt takistamatult teha nii mõndagi, siis on vägagi tõenäoline, et ühel hetkel hakatakse ka pingeid üles kruttinud ja konflikti eskaleerida püüdnud Eestiga arveid õiendama. Selleks vajalikke hoobasid on Venemaa käes palju. Ja kui meie nn liitlased sellises olukorras meie selja tagant vaikselt ära kaovad, tahtmata maailma suurima tuumariigiga ühe väikeriigi pärast sõjalisse konflikti astuda, siis ongi Eestil lips läbi.

See on lühikokkuvõte pildist, mida mina praegu toimuvat vaadates näen. Panused on väga suured ja kahjuks tundub, et viimase stsenaariumi teostumine on oluliselt tõenäolisem kui esimese. Kahtlemata on mõistlik pingutada Eesti kaitsevõime parandamise nimel, aga eelnevalt selgitatud põhjustel on riskantne ja vastutustundetu teha pidevalt Venemaa suunal vaenulikke avaldusi ja positsioneerida end selles leeris kõige valjema kisajana.

Ukraina heaolu on oluline, aga Eesti Vabariigi valitsus ei või pidada Ukraina heaolu Eesti heaolust olulisemaks. Eeskuju mõistliku poliitika ajamiseks on seejuures reaalselt olemas – selleks on Ungari. Võtke heaks või pange pahaks, aga selline minu arusaamine neist asjust on.”

Varro Vooglaid

Kõik minu artiklid ja saated on vabalt, ilma tasuta kättesaadavad, et nende keskmes olev sõnum leviks võimalikult laialt. Olen tänulik, kui peate vajalikuks minu ühiskondlikku tööd toetada. Info toetamise võimaluste kohta leiate SIIT.