Tänase riigikogu istungi ainsaks päevakorrapunktiks oli minu poolt esitatud perekonnaseisutoimingute seaduse muutmise seadus (106 SE) esimene lugemine.
Eelnõu sai esitatud juba mullu 10. mail selleks, et lõpetada olukord, kus kodus sündinud lapsi ei saa registreerida ilma, et vanemad peaksid läbi tegema ebamõistlikult koormava menetluse.
Praegu kehtiva seaduse redaktsiooni tingimustes on paljudel kordadel leidnud kodus või teel haiglasse lapse sünnitanud vanemad end olukorrast, kus ainus võimalus lapse sünni registreerimiseks on viia läbi DNA ekspertiis emaduse tõendamiseks ja taotleda sellele tuginedes lapse sünni registreerimist kohtu kaudu.
Sama probleemi on juba mitu aastat tagasi käsitletud ka saates “Pealtnägija”, samuti olen ise salvestanud sel teemal intervjuu. Lisaks oleme SAPTK õiguskeskusega olnud toeks mitmetele peredele, kes on kõnealuse seaduseagu tõttu kannatanud, saavutades kohtus ka olulise võidu.
Ootuspäraselt viskas koalitsioon minu eelnõu pikema jututa prügikasti – just nii, nagu nad seda teevad kõigi opositsioonisaadikute esitatud eelnõudega, sõltumata sellest, kas eelnõud on suunatud reaalse ja tõsise probleemi lahendamisele või mitte.
Positiivse poole pealt võib tänasest päevast kaasa võtta koalitsioonisaadikute kinnituse, et kuigi minu eelnõud ei toetata, asutakse ministeeriumides ise probleemile lahendust välja töötama. Eks aeg näitab, kas see lubadus ka täidetakse.
Igal juhul tuleb praegune olukord lõpetada, sest riik ei tohi kohelda emasid ja perekondi neid alandaval moel. Või nagu on öelnud Tallinna Halduskohus (haldusasjas 3-21-2840), osutades seaduse muutmise vajadusele: “Selleks, et suunata peresid turvalisemat sünnitusviisi valima, ei ole kohane „karistada” assisteerimata kodusünnituse kasuks otsustanud peresid põhjendamatult keerukamaks tehtud asjaajamisega.”
Eelnõu 1. lugemise videosalvestus on kättesaadav ülalpool.